زندگینامه و بیوگرافی گوته

یوهان ولفگانگ گوته

0 126

زندگینامه نویسنده بزرگ، گوته

نام و نام خانوادگی :  یوهان ولفگانگ گوته

متولد : ۲۸ اوت ۱۷۴۹

فوت : ۲۲ مارس ۱۸۳۲

سمت : شاعر، ادیب، نویسنده، نقاش، محقق، انسان شناس، فیلسوف وسیاست مدار

سبک نوشتاری : رمانتیسیسم

زندگی :

یوهان ولفگانگ فون گوته شاعر، ادیب، نویسنده، نقاش، محقق، انسان شناس، فیلسوف و سیاست مدار آلمانی بود. او یکی از کلیدهای اصلی ادبیات آلمانی و جنبش وایمار کلاسیک و همچنین رمانتیسیسم به شمار می رود. وی یکی از مردان بزرگ فرهنگی قرون ۱۸ و ۱۹ اروپا و یکی از افراد برجستهٔ ادبیات جهان محسوب می شود. گوته آلمانی، شکسپیر انگلیسی، هومر یونانی، و دانته ایتالیایی را چهار رکن ادبیات اروپا می دانند.

پدر گوته، یوهان کاسپار گوته (۱۷۱۰-۱۷۸۲) همراه با خانواده اش در یک خانهٔ بزرگ در فرانکفورت زندگی می کرد، که آن زمان قسمتی از امپراتوری مقدس روم بود. مادر گوته نیز «کاترینا الیزابت گوته» (تِکستور سابق) از خانواده های سرشناس فرانکفورتی بود.

یوهان ولفگانگ در کنار پدر و معلم خصوصی اش بسیاری از معلومات را، از جمله زبان های لاتین، یونانی، فرانسوی، انگلیسی و عبری فرا گرفت.

 

 

او بین سال های ۱۷۶۵-۱۷۶۸ در لایپزیگ به تحصیل حقوق پرداخت و در آنجا به اشعار کریستین فورشتگوت گلرت علاقه پیدا کرد. پس از سال ۱۷۶۸، گوته به زادگاهش بازگشت و مدتی نیز در دارمشتات بود.

گوته پس از این که تعدادی از آثار بزرگش را به پایان رساند، سال ۱۷۷۵ به وایمار رفت و در آن جا بین سال های ۱۷۷۶-۱۷۸۶ (حدود ۱۰ سال) وزیر حکومت شد. سپس او تا سال ۱۷۸۸ به ایتالیا رفت و در آنجا به تحصیل هنر و مجسمه سازی باستانی پرداخت. او خود را با کارهای میکل آنژ و رافائل مشغول کرد.

سال ۱۷۸۸، گوته به وایمار بازگشت و تقریباً باقی عمرش را در آن جا گذرانید، هرچند که زندگی او در آن جا با جنگ های ناپلئونی روبه رو شد. گوته در وایمار به تحصیل زبان های فارسی و عربی و همچنین قرآن پرداخت و شیفتهٔ اشعار حافظ شد.

 

پس از مرگ همسر گوته «کریستیان» در سال ۱۸۱۶، خود او نیز پس از شش سال بر اثر عفونت ریوی در شهر وایمار درگذشت و در همان جا به خاک سپرده شد. گفته می شود آخرین گفتهٔ شاعر پیش از مرگش، نور بیشتر (آلمانی: Mehr Licht) بود.

 

مهم ترین آثار گوته عبارت هستند از:

  • اگمونت – ۱۷۸۸
  • نغمه های رومی – ۱۷۹۰
  • فاوست – ۱۸۳۲ – ۱۸۰۸
  • تئوری رنگ ها – ۱۸۱۰ علوم طبیعی
  • سفرنامه ایتالیا – ۱۸۱۷
  • دیوان غربی-شرقی – ۱۸۱۹
  • رنج های ورتر جوان
  • ایفی ژنی

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.